NATIVESERVICE polsko niemieckie tłumaczenia online

Co warto zobaczyć w Berlinie? Top 10 miejsc.

Berlin to niesamowite i prawdopodobnie najbardziej znane Niemieckie miasto o bardzo bogatej historii, która przypomina o sobie na każdym kroku w trakcie jego zwiedzania. Mieliśmy niedawno okazję zobaczyć znaczącą część tej metropolii i poczuć się jak jej mieszkańcy podczas kilkudniowego pobytu. Ogrom atrakcji turystycznych który napotkaliśmy natchnął nas do spisania dla Was listy dziesięciu najciekawszych miejsc, które udało nam się zobaczyć w Berlinie.

1. Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)


 Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)

Czyli miejsce bez wątpienia historyczne. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie ikon Berlina. W 1734 roku powstała poprzedniczka bramy, którą możemy dziś oglądać. Cała brama jak i jej figury zostały niejednokrotnie zniszczone. Najbardziej ucierpiała w czasie II Wojny Światowej, kiedy to została ostrzelana, a jedynym nietkniętym elementem figur była głowa jednego z koni. Jej ostateczna rekonstrukcja po wojnie zakończyła się w 1957 roku. Co ciekawe jak podaje Wikipedia roczny koszt utrzymania bramy to ok. 200 tys. Euro.

2. Kolumna Zwycięstwa (Siegessäule)


 Kolumna Zwycięstwa (Siegessäule)

Znajduje się w Parku Großer Tiergarten, odsłonięta w październiku 1873 roku, powstała w celu upamiętnienia zwycięstw Prus. Jej wysokość to blisko 67 metrów. Na szczycie wieży stoi pomnik Nike – Wiktorii. Wewnątrz znajdują się schody prowadzące do punktu widokowego. Widać ją doskonale nawet w trakcie poruszania się samochodem przez Bundesstrasse 2, ponieważ kolumna znajduje się w samym centrum wielopasmowego ronda.

3. Wieża Telewizyjna (Berliner Fernsehturm)


 Wieża Telewizyjna (Berliner Fernsehturm)

Punkt orientacyjny, który widać praktycznie z całego miasta. Jej wysokość całkowita to 368 metrów. Ukończona pod koniec lat 60-tych była wtedy drugą najwyższą wieżą telewizyjną na świecie. Jednak nadawanie sygnałów radiowych I telewizyjnych nie jest jej jedyną funkcją. W kuli na górze znajduje się taras widokowy oraz obrotowy bar do którego dostać się można przy pomocy jednej z dwóch niezależnych wind. Jeśli chcecie zobaczyć panoramę Berlina z tarasu musicie przygotować się na stanie w kolejkach lub wykupienie specjalnego biletu pozwalającego na jej ominięcie. Muszę przyznać, że taras widokowy zaprojektowany jest w taki sposób, że niestety nie odczuwa się zbytnio tej wysokości, aczkolwiek jest to jeden z ciekawszych punktów na mapie turystycznej miasta.

4. Fragment Muru Berlińskiego (East Side Gallery)


 Fragment Muru Berlińskiego (East Side Gallery)

Jest to swojego rodzaju pomnik i żywa historia. Niegdyś dzielący miasto na dwie części, dzisiaj ma nam przypominać o wydarzeniach z nim związanych. Długi na ponad 1300 metrów fragment muru to galeria sztuki na świeżym powietrzu, stworzona przez artystów z całego świata. Pierwsze obrazy powstały pod koniec 1989 roku po upadku muru. Tak się złożyło, że mieszkaliśmy w hotelu Meininger z widokiem na część galerii, a sam hotel możemy Wam zdecydowanie polecić.

5. SEA LIFE & AquaDom


 SEA LIFE & AquaDom

To obowiązkowy punkt na mapie dla osób ceniących sobie kontakt z morską naturą i nie tylko. Klimat tego miejsca zbudowany jest dzięki niesamowitym kompozycjom akwariów i zbiorników wodnych połączonych z dobrze dopasowaną grą światła i muzyki. Zwiedzając obiekt nie tylko możemy się zrelaksować i odprężyć ale również wiele dowiedzieć. Do zobaczenia czekają na Was takie atrakcje jak sala relaksu, tunel podwodny czy gabinet luster. Na samym końcu po przejściu przez zewnętrzną lecz zadaszoną część restauracyjną czeka na nas potężne – największe na świecie cylindryczne akwarium o średnicy 12 metrów i wysokości całkowitej ok. 25 metrów. W jego wnętrzu można pojechać windą do góry i poczuć się jak w morskich głębinach.

6. Katedra w Berlinie (Berliner Dom)


Katedra w Berlinie (Berliner Dom)

Przepiękna ewangelicka katedra znajdująca się bezpośrednio przy rzece Sprewa. Monumentalna konstrukcja powstała w latach 1894 – 1905. Ze względu na burzliwą historię miasta, została częściowo zniszczona w 1944 roku, a jej odbudowa rozpoczęła się dopiero w połowie lat siedemdziesiątych. Zdecydowanie warto zobaczyć ją od wewnątrz… kunszt wykonania rzeźb, oraz fresków w połączeniu z niezwykłą architekturą i niepowtarzalną akustyką sprawiają, że odnosimy wrażenie przebywania w miejscu wręcz „magicznym”. Ciekawym akcentem był fakt, że kupując bilety sprzedawca zapytał nas skąd jesteśmy. Kiedy dowiedział się, że przyjechaliśmy z Polski poprosił nas o pomoc, wskazując w podręczniku do nauki języka polskiego zwrot z pytaniem jak to prawidłowo wypowiedzieć. Ten zwrot to „dobrej zabawy”.

7. Ogród Zoologiczny w Berlinie (Zoologischer Garten Berlin)


Ogród Zoologiczny w Berlinie (Zoologischer Garten Berlin)

Znajdujące się w samym centrum miasta. ZOO przyciąga uwagę przechodniów niecodzienną stylistyką swojej głównej bramy, której filary opierają się na rzeźbionych figurach słoni. Jest to jedno z największych ZOO w Europie pod względem ilości gatunków (ok. 1500). Stworzono im warunki bytowe zbliżone do naturalnych. Na powierzchni 35 hektarów znajduje się ponad 19 000 zwierząt. Można spotkać tam np. Wilki Arktyczne, Słonie Azjatyckie, Nosorożce, Hipopotamy, Niedźwiedzie Polarne czy Pandy. Wybierając się w to miejsce zaplanujcie sobie co najmniej kilka godzin na kontakt z przyrodą.

8. Plac Poczdamski (Potsdamer Platz)


Plac Poczdamski (Potsdamer Platz)

Miejsce to wywarło na nas bardzo duże wrażenie, głównie ze względu na unikatową architekturę. Niegdyś było centrum łączącym ze sobą wschodnią oraz zachodnią część miasta. Plac znany jest również z tego, że w połowie lat dwudziestych stanęła tam pierwsza w Europie sygnalizacja świetlna. Niestety byliśmy tam tylko „przelotem” aczkolwiek uważamy, że warto poświęcić temu kawałkowi historii nieco więcej uwagi. Dziś stoją tam wieżowce. Jeden z nich to Sony Center, który stał się główną siedzibą firmy w Europie.

9. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europas)


Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europas)

Jak sama nazwa wskazuje, ma on upamiętniać zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Zbudowany w latach 2003 – 2005, zajmuje powierzchnię 19 tys. m2. Składa się on z 2711 betonowych bloków, które są ustawione w równoległych i jednocześnie prostopadłych szeregach. Dzięki temu będąc wewnątrz „labiryntu” jesteśmy w stanie zobaczyć jedynie osoby będące w tym samym rzędzie co my. Będąc tam spotkać można spacerujące wewnątrz rodziny i bawiące się dzieci. Warto jednak pamiętać o symbolice całej konstrukcji. Integralną częścią pomnika jest podziemne muzeum z salą odczytową i księgarnią o powierzchni całkowitej ponad 900 m2.

10. Plac Aleksandra (Alexanderplatz)


Plac Aleksandra (Alexanderplatz)

Będąc tam mieliśmy wrażenia, że znajdujemy się w centrum - centrum Berlina. Jest to centralny węzeł komunikacyjny, który znajduje się we wschodniej części miasta. Odwiedzają go każdego dnia setki tysięcy osób. Widać na nim piętno współczesności, a mianowicie mnóstwo patrolów policji, zarówno tej oznakowanej jak i nieoznakowanej. Sąsiaduje bezpośrednio ze wspomnianą wyżej wieżą telewizyjną. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Znajdziemy tam znany Zegar Czasu Światowego Urania, który jest czasomierzem wskazującym jednocześnie godziny 24 stref czasowych.

Już wkrótce kolejna piątka najciekawszych atrakcji...

Potrzebujesz tłumaczeń lub usług związanych z językiem niemieckim? Sprawdź następny artykuł. Znajdziesz tam najważniejsze informacje dotyczące tłumaczeń ONLINE. Tłumaczenie polsko - niemieckie ONLINE - co to jest?

Data: 13.11.2019 Godzina: 21:21

Ostatni artykuł

Tłumaczenia Medyczne - Niemiecki - Co musisz wiedzieć?
Tłumaczenia Medyczne - Niemiecki - Co musisz wiedzieć?

Tłumaczenia medyczne - przysięgłe oraz zwykłe. Co warto wiedzieć, zlecając tłumaczenie medyczne. Z jakiego biura skorzystać? Tłumaczenia medyczne online.

Poznaj tłumaczenia medyczne

Facebook

LinkedIn

Nasze społeczności

Godziny otwarcia:
  • Dni robocze: 9:00 - 17:00
  • Sobota: 10:00 - 13:00
Informacje:
Made by CODEMANGASIOR. All rights reserved by NATIVESERVICE.