NATIVESERVICE polsko niemieckie tłumaczenia online

Kinderzuschlag 2020 - komu przysługuje dodatek?

Kinderzuschlag to dodatek finansowy na dziecko, który jest wypłacany dodatkowo do Kindergeld (zasiłek rodzinny na dziecko). Masz prawo do Kinderzuschlag, jeśli Twój dochód jest wystarczający na własne utrzymanie, ale potrzebujesz wsparcia finansowego, aby zapewnić utrzymanie całej rodzinie.

Ile wynosi Kinderzuschlag?

Ile wynosi Kinderzuschlag?

Maksymalna kwota wynosi 185 euro - na dziecko miesięcznie. Razem z zasiłkiem Kindergeld (204 euro miesięcznie) daje to całkowita kwotę w wysokości 389 euro. Jeśli dochód rodziców przekroczy określony limit, kwota zmniejsza się automatycznie o 185 euro. Pełna kwota 185 euro jest więc wypłacana rodzicom o niskich dochodach. Podczas wzrostu dochodów, wypłacana kwota zmniejsza się i powoli wygasa.

Które dzieci dostają Kinderzuschlag?

Które dzieci dostają Kinderzuschlag?

Możesz otrzymać dodatek na każde dziecko:

  • za które również dostajesz Kindergeld,
  • które mieszka w twoim domu,
  • które ma mniej niż 25 lat,
  • które nie jest po ślubie.

Kto może dostać Kinderzuschlag?

Kto może dostać Kinderzuschlag?

To, czy masz prawo do dodatku na dziecko, zależy głównie od Twoich dochodów. Dochód musi wynosić powyżej prawnie określonego minimalnego poziomu 600 euro brutto, dla osób samotnych i 900 euro brutto dla par. Ponadto, uprawnienie do Kinderzuschlag zależy od wysokości kosztów mieszkaniowych, liczby osób w gospodarstwie domowym i wieku dzieci.

Czy osoby bezrobotne mogą również otrzymać Kinderzuschlag?

W zasadzie tak, jeśli otrzymują zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld). Świadczenia Hartz IV i Kinderzuschlag nie mogą być jednak pobierane jednocześnie. Jednakże, dodatek na dziecko może pomóc w wyjściu z zasiłku Hartz IV, jeśli dostępne są jeszcze inne dochody.

Czy Kinderzuschlag jest tylko dla osób o niskich dochodach?

Wcale nie! Jeśli w gospodarstwie domowym mieszka kilkoro dzieci i/lub gospodarstwo domowe musi utrzymywać się tylko z jednego zarobionego dochodu, to ma się prawo do Kinderzuschlag, nawet jeśli zarabia się dobrą płacę.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Jeśli masz prawo do Kinderzuschlag, zyskujesz jednocześnie dodatkowe profity: rodziny, które otrzymują dodatek na dziecko, są zwolnione z opłat KiTa (placówka dziennej opieki nad dziećmi) - jest to kolejny dobry powód, aby sprawdzić, czy masz prawo do dodatku. Oprócz tego ma się prawo do pieniędzy na artykuły szkolne, darmowe obiady i dalsze świadczenia z tzw. pakietu edukacyjnego i uczestnictwa. Obejmują one bezpłatne obiady w szkołach i KiTas, bezpłatny transport dla uczniów lub w razie potrzeby dodatkowe korepetycje. Szczególnie pomocne są zasiłki na artykuły szkolne: 150 euro wypłacane jest na jednego ucznia w każdym roku szkolnym!

Od kiedy wypłacany jest Kinderzuschlag?

Jeśli chcesz ubiegać się o dodatek na dziecko, powinieneś złożyć wniosek jak najszybciej. Wynika to z faktu, że dodatek nie jest wypłacany wstecz, uprawnienie rozpoczyna się od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Jak mogę sprawdzić, czy mam prawo do Kinderzuschlag?

To bardzo proste! Familienkasse (kasa świadczeń rodzinnych) oferuje w Internecie „KiZ-Lotsen“ (Pilot-Kinderzuschlag). Dzięki temu można szybko i łatwo sprawdzić, czy warto ubiegać się o dodatek dla dziecka. Ta funkcja nie oblicza wysokości oczekiwanej kwoty roszczenia, ale pozwoli oszacować, czy warto się o nie ubiegać. Cały proces trwa mniej niż 10 minut.

Który organ jest odpowiedzialny za Kinderzuschlag?

Wniosek o dodatek na dziecko należy złożyć w Familienkasse (kasa świadczeń rodzinnych). Familienkasse jest tym samym organem, który wypłaca Kindergeld. Wszystkie ważne informacje dotyczące powyższego tematu można znaleźć na stronie internetowej Familienkasse. Formularze wniosku o przyznanie dodatku na dziecko można pobrać tutaj.

Data: 02.02.2020 Godzina: 22:58

Ostatni artykuł

Tłumaczenia Medyczne - Niemiecki - Co musisz wiedzieć?
Tłumaczenia Medyczne - Niemiecki - Co musisz wiedzieć?

Tłumaczenia medyczne - przysięgłe oraz zwykłe. Co warto wiedzieć, zlecając tłumaczenie medyczne. Z jakiego biura skorzystać? Tłumaczenia medyczne online.

Poznaj tłumaczenia medyczne

Facebook

LinkedIn

Nasze społeczności

Godziny otwarcia:
  • Dni robocze: 9:00 - 17:00
  • Sobota: 10:00 - 13:00
Informacje:
Made by CODEMANGASIOR. All rights reserved by NATIVESERVICE.