NATIVESERVICE polsko niemieckie tłumaczenia online

Podatki w Niemczech 2020 - co można odliczyć i od czego zacząć?

Pracując w Niemczech ponad 183 dni w roku można ubiegać się o zwrot podatku i związane z tym ulgi. Podatek można rozliczyć samemu lub poprzez biuro rachunkowe i nawet do czterech lat wstecz. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących zwrotu podatku z Niemiec.

Jak rozliczać podatki w Niemczech?

W Niemczech rozliczanie podatku nie jest obowiązkowe dla wszystkich. Osoby pracujące na umowę o pracę i nieposiadające żadnych dodatkowych przychodów mogą, ale nie muszą rozliczyć się z Urzędem Skarbowym (niem. Finanzamt). Z kolei osoby prowadzące własną firmę w Niemczech mają obowiązek zrobić to co roku.

Jak i kiedy?

O zwrot nadpłaconego podatku mogą ubiegać się osoby, za które podatek dochodowy (niem. Lohnsteuer) został zapłacony przez pracodawcę w nadmiarze. O zwrot można ubiegać się przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonego formularza. Najwygodniej jest przesłać go pocztą lub drogą elektroniczną. Przy rozliczeniu drogą elektroniczną wymagana jest jednorazowa wizyta w urzędzie w celu weryfikacji tożsamości. Konto w Urzędzie Skarbowym które pozwala załatwić wszelkie formalności online można założyć na stronie elsdter.de.

Co warto wiedzieć?

Dokumenty informujące o tym ile zarobiliśmy (niem. Lohnsteuerbescheinigung) przesyłane są do nas pocztą przez pracodawcę. Osoby pracujące na umowę o pracę nie muszą rozliczać się z Urzędem Skarbowym - jest to dobrowolne. Małżeństwo może rozliczyć się razem. Formularz niezbędny do zwrotu można wypełnić samemu lub skorzystać z pomocy doradcy podatkowego/biura rachunkowego, które może pomóc zwłaszcza w kwestii ulg. Można też uzupełnić formularz przy pomocy programu komputerowego np. WISO steuer: Sparbuch – dostępny do kupienia przez internet.

Jeśli koszty rozlicza się przy pomocy biura rachunkowego, wtedy warto zwrócić uwagę czy pobiera ono stałą prowizję od rozliczenia danego roku czy procent uzyskany od zwrotu. Czasami bardziej korzystna może być jednorazowa, niezależna od wysokości zwrotu opłata.

Kto podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu?

Kto podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu?

Osoba pracująca w Niemczech mniej niż 183 dni w przeciągu roku kalendarzowego podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i nie ma prawa do jakichkolwiek ulg, które zazwyczaj stanowią największą część zwrotu podatku. O ulgi można ubiegać się po przekroczeniu 1000 euro kosztów (np. ulgi związane z codziennym dojazdem do pracy czy z wyjazdami w delegacje). Zasiłek na dziecko (niem. Kindergeld) nie jest w żaden sposób powiązany ze zwrotem podatku z Niemiec.

Jak wygląda rok podatkowy i połączenie zarobków w Polsce i w Niemczech?

Niemiecki rok podatkowy rozpoczyna się 1 stycznia a kończy się 31 grudnia. Osoby mające obowiązek rozliczyć się z Urzędem Skarbowym powinny to zrobić w 2020 do 31.07.2020 (do 28.02.2021 jeśli korzystają z pomocy doradcy podatkowego). Można ubiegać się o zwrot podatku do 4 lat wstecz. Kwota wolna od podatku w Niemczech w 2019 roku wynosi 9 168 euro. Jeśli dochód osiągany jest w kilku krajach np. w Polsce i w Niemczech, wtedy rozliczając się z Urzędem Skarbowym w Niemczech należy przedstawić zaświadczenie z polskiego Urzędu Skarbowego o osiągniętych dochodach (tzw. zaświadczenie UE/EOG).

Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Osoby, które centrum aktywności mają na terenie kraju innego niż Polska mogą wnioskować o zmianę rezydencji podatkowej. Jeśli w danym roku osiągamy przychód tylko w Niemczech, a przychód w Polsce jest zerowy, wtedy nie musimy rozliczać się z polskim Urzędem Skarbowym.

Co jeśli dostanę wezwanie do zapłacenia podatku?

Jeśli zostaniemy wezwani drogą pocztową do rozliczenia podatku za dany rok podatkowy to musimy na takie wezwanie odpowiedzieć nawet jeśli uważamy, że nie musimy składać zeznania podatkowego np. ponieważ w danym roku nie pracowaliśmy w Niemczech i złożyć stosowne wyjaśnienie. Jeśli tego nie zrobimy to wówczas zostaniemy pocztowo ponownie wezwani do rozliczenia, a przy braku reakcji z naszej strony wysokość podatku do zapłacenia zostanie oszacowana. Decyzja staje się prawomocna w przeciągu miesiąca a egzekucja jest możliwa na terenie całej Unii Europejskiej.

Co można odliczyć od podatku?

Co można odliczyć od podatku?

W Niemczech stosuje się stosunkowo dużo ulg. Warto dowiedzieć się wcześniej za co można uzyskać zwrot podatku i zbierać wszystkie dokumenty poświadczające wydatki np. bilety autobusowe, faktury, paragony etc.

Oto kilka różnych kosztów, które można odliczyć od podatku:

  • Koszty dojazdu - obowiązuje dodatek w wysokości 30 centów za każdy kilometr, ale liczba kilometrów liczona jest tylko w jedną stronę i po najkrótszej trasie. Nie ma znaczenia środek transportu, może być to zarówno rower, samochód lub środki komunikacji publicznej.
  • Przeprowadzki-zarówno te ze względów prywatnych, jak i te związane z pracą. Ryczałt to 764 euro dla osoby rozliczającej się indywidualnie i 1528 euro dla małżeństw.
  • Opłaty na związki zawodowe - w tym np. na izbę lekarską, można odliczyć pełną kwotę.
  • Koszty ubezpieczenia - samochodu, mieszkania, na życie etc.
  • Koszty ubiegania się o pracę-w tym dojazd na rozmowę o pracę, bez znaczenia od jej wyniku.
  • Opieka nad dziećmi-można ubiegać się o zwrot do dwóch trzecich kosztów; tylko na dzieci do 14 roku życia.
  • Koszty związane z remontem mieszkania/domu-można odliczyć cześć kosztów, w tym tych poniesionych na wynajęte mieszkanie.
  • Koszty związane z kształceniem- koszty poniesione w związku ze studiami, dojazdem, koszty związane z nauką języka niemieckiego (np. kursy).

Sprawdź pozostałe artykuły z cyklu Życie w Niemczech

Kiedy i jak otrzymuje się zwrot?

Zwrot otrzymuje się zazwyczaj przelewem na konto. Konto bankowe może być w euro lub w złotówkach, jeśli jest w złotówkach wtedy kwota zwrotu zostanie przeliczona na złotówki po kursie banku. Urząd Skarbowy nie ma ściśle określonego terminu na dokonanie rozliczenia, ale zazwyczaj zajmuje to między 2 a 6 miesięcy. Jeśli pojawiają się jakieś zapytania wtedy urząd przesyła nam oficjalne zapytanie na adres korespondencyjny, na które musimy opowiedzieć w wyznaczonym terminie.

Ile wynosi przeciętny zwrot podatku?

Przeciętny zwrot podatku w Niemczech wynosi około 700-800 euro, przy czym osoby o niższych dochodach otrzymują zazwyczaj całą kwotę zwrotu, a osoby o wyższych dochodach całość lub jej część, w zależności od zastosowanych ulg.

Czy urząd może odmówić zwrócenia podatku?

Czy urząd może odmówić zwrócenia podatku?

Decyzja urzędu o przyznaniu zwrotu podatku może być odmowna np. w przypadku kiedy pracowałeś w Niemczech mniej niż 183 dni i w innym kraju zarobiłeś więcej niż 3 tys. euro w danym roku podatkowym lub np. jeśli jeden z małżonków pracował w Niemczech, a dochód drugiego poza Niemcami przekroczył dochód 9 tys. Euro. Urząd Skarbowy powinien uzasadnić decyzję odmowną i dać odpowiedni czas na odwołanie się od niej.

Potrzebujesz tłumaczeń? Zapoznaj się z naszą ofertą.

Czy faktycznie jest to takie skomplikowane?

Chociaż rozliczenie podatku w Niemczech może na pierwszy rzut oka wydać się skomplikowane, to jednak przy pomocy programów komputerowych jest wykonalne. Warto zbierać wszystkie dokumenty i dowody poniesionych kosztów, w tym również bilety pkp, rachunki za naprawę samochodu etc. Jeśli ponosi się znaczne koszty, wtedy warto ubiegać się o zwrot podatku, bo kwota w skali roku jest znaczna i można zastosować naprawdę wiele ulg.

Data: 05.01.2020 Godzina: 23:54

Ostatni artykuł

Tłumaczenia Medyczne - Niemiecki - Co musisz wiedzieć?
Tłumaczenia Medyczne - Niemiecki - Co musisz wiedzieć?

Tłumaczenia medyczne - przysięgłe oraz zwykłe. Co warto wiedzieć, zlecając tłumaczenie medyczne. Z jakiego biura skorzystać? Tłumaczenia medyczne online.

Poznaj tłumaczenia medyczne

Facebook

LinkedIn

Nasze społeczności

Godziny otwarcia:
  • Dni robocze: 9:00 - 17:00
  • Sobota: 10:00 - 13:00
Informacje:
Made by CODEMANGASIOR. All rights reserved by NATIVESERVICE.