NATIVESERVICE polsko niemieckie tłumaczenia online

Jak znaleźć pracę w Niemczech.

Niemcy cały czas są chętnie wybieranym kierunkiem dla polskich pracowników. Polacy są cenieni za pracowitość i techniczne kwalifikacje, a niemieckie prawo zapewnia płacę minimalną i dobre warunki socjalne oraz wysoką emeryturę. Jak znaleźć pracę w Niemczech? Oto kilka metod na skuteczne znalezienie zatrudnienia.

W Niemczech rynek pracy cały czas stoi przed Polakami otworem i chociaż coraz rzadziej wyjeżdżamy do pracy za granicę, to Niemcy cały czas są atrakcyjnym celem emigracji. Zawody, które cały czas są poszukiwane to te związane z branżą budowlaną (cieśla, operator maszyn budowlanych, elektryk, spawacz), transportową (kierowca samochodu ciężarowego) branżą medyczną (opiekun osób starszych, pielęgniarka, pomoc pielęgniarki, lekarz, technik radiologii) oraz gastronomiczną i hotelarską. W innych dziedzinach też można znaleźć zatrudnienie bez większych problemów, zazwyczaj wymaga to jednak nieco większej ilości czasu. W poszukiwaniu pracy w Niemczech liczą się głównie praktyczne umiejętności, doświadczenie i znajomość języka. Znajomość języka niemieckiego przyda się zwłaszcza, jeśli masz zamiar szukać pracy na własną rękę i znaleźć ją będąc już na miejscu, w Niemczech. Jeśli nie znasz dobrze języka być może warto rozważyć znalezienie pracy korzystając z pomocy tłumacza lub pośrednika pracy. Każda metoda poszukiwania pracy ma swoje zalety i wady, ważne aby wybrać tę, która jest najlepiej dostosowana do Twoich potrzeb.

Co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć?

Wymaganym dokumentem przy aplikacji o pracę najczęściej jest CV w języku niemieckim i zazwyczaj proszeni jesteśmy o kontakt telefoniczny jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. Warto zwrócić uwagę na to, czy jest to praca na pełen etat (Vollzeit) czy na część etatu (Teilzeit). W Niemczech funkcjonuje też tzw. Minijob czyli praca w bardzo niewielkim wymiarze godzin miesięcznie, w której wysokość zarobków w ciągu miesiąca nie przekracza 450 euro brutto. Osoby pozostające poniżej tego progu wynagrodzenia zwolnione są z dużej części podatków. Zazwyczaj z opcji tej korzystają studenci.

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na skuteczne znalezienie pracy w Niemczech:

1. Strony internetowe

Strony internetowe

Wiele osób jest zdania, że pracę najłatwiej znaleźć przez internet. Ogłoszenia najczęściej są w języku niemieckim, często podana jest stawka godzinowa (zazwyczaj brutto) oraz wymiar czasu pracy (pełen etat, część etatu). Zazwyczaj proszeni jesteśmy o kontakt telefoniczny, w takich przypadkach ważna jest znajomość języka niemieckiego. Poniżej kilka stron internetowych popularnych do poszukiwaniu pracy w Niemczech (ogłoszenia o pracę w języku niemieckim):

Podstawowe informacje na temat ofert pracy możemy z łatwością wyczytać dzięki translatorowi wbudowanemu w przeglądarkę internetową Google Chrome. Po przejściu pod jeden z podanych adresów wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu witryny i wybrać „Przetłumacz na język polski”. Spora część ofert pracy z powyższych stron wymaga od pracownika jedynie podstawowej (komunikatywnej) znajomości języka lub nie wymaga jej wcale. Jeśli w ogłoszeniu nie mamy informacji na temat wymagań językowych, powinniśmy zadzwonić pod wskazany numer kontaktowy i po prostu o to zapytać. Rozmowa telefoniczna jest problematyczna dla osób słabiej mówiących po niemiecku lub niemówiących w tym języku wcale. W takim przypadku skorzystać można z usług firm zajmujących się profesjonalnie tłumaczeniami. Dzięki temu nasz potencjalny pracodawca będzie rozmawiał o wszystkich ważnych dla nas aspektach z reprezentującym nas tłumaczem, który biegle mówi po niemiecku.

Jeśli nie posługujesz się językiem niemieckim, w sieci znajdziesz też kilka stron internetowych, na których zamieszczane są ogłoszenia o pracę w Niemczech, ale pisane w języku polskim. Często są to firmy działające na terenie Niemiec, w których pracodawca jest Polakiem lub w której polscy pracownicy pomagają niemieckiemu pracodawcy znaleźć pracowników z Polski. Pamiętać należy jednak, że są to w przeciwieństwie do stron niemieckojęzycznych ogłoszenia kierowane stricte do imigrantów zarobkowych z zagranicy, gdzie stawki pracy są często niższe niż dla „Niemców”.

2. Niemieckie biuro pośrednictwa pracy

Niemieckie biuro pośrednictwa pracy

Niemieckie biuro pośrednictwa pracy (czyli Arbeitsamt lub Bundesagentur für Arbeit) jest instytucją, w której mogą zarejestrować się osoby poszukujące pracy i mające zameldowanie na terenie Niemiec. Aby uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych trzeba spełnić określone wymogi, a jednym z nich jest przepracowanie na terenie Niemiec co najmniej 12 miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat. Aby zarejestrować się w urzędzie dla bezrobotnych jako osoba poszukująca pracy, ale bez prawa do zasiłku nie trzeba jednak spełniać tego wymogu i można zrobić to zaraz po przyjeździe do Niemiec, mając już zameldowanie. Najpierw należy wypełnić formularz dotyczący wykształcenia, doświadczenia zawodowego, ukończonych kursów etc. Formularz ten można znaleźć w Internecie na stronie internetowej urzędu pracy, uzupełnić w domu i zanieść do urzędu. Urząd pracy oferuje spotkanie z doradcą zawodowym. Warto wiedzieć. że zawiadomienie o spotkaniu w urzędzie (jego dacie i godzinie) przychodzi pocztą na niemiecki adres zameldowania, dlatego warto regularnie sprawdzać skrzynkę pocztową. Czy łatwo jest znaleźć pracę przez Arbeitsamt? Opinie co do tego są podzielone, ale duża część pracowników uważa, że poszukiwanie pracy przez internet lub poprzez znajomych jest bardziej efektywne.

3. Firma pośrednicząca

Firma pośrednicząca

Zarówno polskie, jak i niemieckie firmy pośredniczące zatrudniają pracowników z Polski. Powodów dla których pracodawca decyduje się wynająć agencję do poszukiwania pracowników jest wiele: być może potrzebuje znaleźć wielu pracowników w krótkim czasie do rozpoczynającego się właśnie projektu? Może sam nie ma działu HR, który zająłby się rekrutacją? Może w danej okolicy nie ma specjalistów z tej dziedziny? Warto jednak dobrze przyjrzeć się pracodawcy i sprawdzić opinie w Internecie. Może się zdarzyć, że warunki zatrudnienia, które oferuje nie są dobre i dlatego musi zatrudniać pośrednika. Dla pracowników korzystanie z firm pośredniczących jest zazwyczaj darmowe, to pracodawca ponosi koszty. Szukanie pracy z pomocą firm pośredniczących ma jednak swoje zalety. Przede wszystkim pomagają one w załatwianiu formalności po przyjeździe tj.: zameldowanie, numer identyfikacji podatkowej etc. Jest to pomocne zwłaszcza kiedy nie zna się języka. Poza tym zdarza się, że firmy pośredniczące oferują Polakom możliwość zakwaterowania w przystępnej cenie i w pobliżu miejsca pracy. Pośrednik często oznacza też legalne zatrudnienie na umowę o pracę, ze wszystkimi składkami na ubezpieczenia. Stanowi on w pewnym sensie gwarancje o rzetelności zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Jakie są wady? Część pracowników skarży się, że firmy te w rzeczywistości nie mają pojęcia lub celowo nie podają prawdziwych warunków pracy. Często kontakt ze zleceniodawcą mają jedynie telefoniczny. Trzeba też koniecznie zwrócić dokładnie uwagę na warunki umowy, okres wypowiedzenia etc. oraz czy umowa zawierana jest z firmą czy bezpośrednio z pracodawcą.

4. Przez znajomych

Przez znajomych

Poszukiwanie pracy przez znajomych jest często wybieraną opcją, ale nie zawsze najlepszą. Dużym ryzykiem jest to, że pracodawca nie zawrze z nami legalnej umowy i nie będzie odprowadzał składek. W takiej sytuacji w przypadku utraty pracy nie będzie nam przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych, nie będzie też odprowadzana składka na ubezpieczenie medyczne ani emerytalna. Co więcej istnieje ryzyko, że pracodawca nie wypłaci nam należnego wynagrodzenia.

Warto jest poszukać pracy jeszcze przed wyjazdem do Niemiec. Chociaż w Niemczech jest dużo pracy, to jednak czasami na znalezienie zatrudnienia trzeba poczekać kilka tygodni lub nawet miesięcy. W dodatku życie w Niemczech jest droższe niż w Polsce więc, jeśli nie z podpisaną umową, to warto jechać za granicę przynajmniej z zaplanowanymi kilkoma rozmowami kwalifikacyjnymi. Trzeba pamiętać, że większość pracodawców wymaga podstawowej znajomości języka niemieckiego, CV w języku niemieckim oraz przetłumaczonego dyplomu ukończenia szkoły zawodowej / liceum / technikum / uprawnień zawodowych.

Jeżeli nie posiadasz CV w języku niemieckim to możesz skorzystać z firm, które zajmują się profesjonalnie tłumaczeniem takich dokumentów. Oprócz tego możesz otrzymać również profesjonalne formatowanie CV. Dzięki temu znacząco poprawisz swoją szansę na zdobycie wymarzonej pracy, ponieważ Twój potencjalny pracodawca zobaczy, że ma do czynienia z osobą zaangażowaną i profesjonalną.

Zazwyczaj pierwsza praca znaleziona w Niemczech ma wiele wad. Z drugiej strony trudno jest oczekiwać, że nie znając dobrze języka i nie mając doświadczenia w pracy w Niemczech znajdzie się od razu wymarzone zatrudnienie bez odpowiedniej pomocy. Z upływam czasu sytuacja jednak się zmienia, zdobywamy doświadczenie w poszukiwaniu pracy i mamy znajomych, którzy dadzą nam znać jeśli pojawi się ciekawa możliwość pracy, a Niemcy są krajem wciąż atrakcyjnym dla zagranicznych pracowników.

Jeśli dopiero planujesz wyjazd do Niemiec to koniecznie zapoznaj się z artykułem Życie w Niemczech - pierwsze kroki.

Data: 14.12.2019 Godzina: 12:13

Ostatni artykuł

Tłumaczenia Medyczne - Niemiecki - Co musisz wiedzieć?
Tłumaczenia Medyczne - Niemiecki - Co musisz wiedzieć?

Tłumaczenia medyczne - przysięgłe oraz zwykłe. Co warto wiedzieć, zlecając tłumaczenie medyczne. Z jakiego biura skorzystać? Tłumaczenia medyczne online.

Poznaj tłumaczenia medyczne

Facebook

LinkedIn

Nasze społeczności

Godziny otwarcia:
  • Dni robocze: 9:00 - 17:00
  • Sobota: 10:00 - 13:00
Informacje:
Made by CODEMANGASIOR. All rights reserved by NATIVESERVICE.