NATIVESERVICE polsko niemieckie tłumaczenia online

Pierwsze kroki w Niemczech.

Wyjazd na stałe do Niemiec wiąże się z szeregiem formalności. Chociaż na dopełnienie części z nich mamy aż trzy miesiące, często pracodawca wymaga od nas jak najszybszego założenia konta w banku czy podania numeru identyfikacji podatkowej. Niektóre procedury mogą wydawać się skomplikowane, dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik. Po wyjeździe do pracy do Niemiec konieczne jest odwiedzenie kilku urzędów. Ponieważ niektóre formalności mogą zająć kilka tygodni, dlatego warto jest rozpocząć jak najszybciej.

Zameldowanie w Niemczech — dlaczego warto od niego zacząć?


Zameldowanie w Niemczech — dlaczego warto od niego zacząć?

Zameldowanie (niem. Anmeldung) jest niezbędne do otrzymania numeru identyfikacji podatkowej i do założenia konta w banku. Dlatego po przyjeździe do Niemiec warto jak najszybciej udać się do urzędu meldunkowego (niem. Bürgeramt). Dokumenty niezbędne do zameldowania to:

  1. Paszport lub dowód osobisty
  2. Umowa najmu (nie musi być poświadczona przez notariusza) i zaświadczenie od właściciela mieszkania wydane w celach meldunkowych
  3. Wniosek meldunkowy (do pobrania w urzędzie)
  4. Akt ślubu lub urodzenia dziecka (jeśli dotyczy; powinien być przetłumaczony na język niemiecki)

Dodatkową pomoc i wsparcie znajdziesz tutaj.

Mniejsze miasta mają zazwyczaj jeden urząd meldunkowy, ale w Berlinie takich urzędów jest około 40. Należy znaleźć ten, który jest odpowiedni do miejsca zamieszkania. Listę wszystkich urzędów meldunkowych w danym mieście można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę internetową Bürgeramt i nazwę miasta. W wielu przypadkach termin można zarezerwować przez internet. Sama procedura meldunkowa jest krótka: jeśli posiada się ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty od razu można uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu. Przy zmianie miejsca zamieszkania w Niemczech (przemeldowaniu się) należy zameldować się w nowym miejscu i wtedy nastąpi automatyczne wymeldowanie się ze starego miejsca zameldowania. Przy wyprowadzce do innego kraju (np. powrocie na stałe do Polski) wymeldowanie nie następuje automatycznie i należy wymeldować się w odpowiednim urzędzie meldunkowym w Niemczech.

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech — które wybrać?


Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech — które wybrać?

Wyjazd do Niemiec na stałe wiąże się z obowiązkiem wyboru ubezpieczyciela zdrowotnego (kasy chorych; niem. Krankenkasse) i odprowadzania składki zdrowotnej. Składka zdrowotna w Niemczech wynosi 14,6% i odprowadzana jest w tej samej części (po 7,3%) przez pracownika i pracodawcę. Większość osób korzysta z ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego (GKV). Aby ubezpieczyć się w prywatnej kasie chorych należy osiągać dochody przekraczające 5.062 euro miesięcznie brutto i złożyć specjalny wniosek o tę formę ubezpieczenia. Osoby ubezpieczone w ramach ubezpieczenia ustawowego muszą same wybrać jedną z kas chorych (ich przegląd można znaleźć np. : tutaj). Różne kasy chorych wykazują niewielkie różnice w wysokości odprowadzanych składek i oferują różne zakresy usług (np. w dziedzinie rehabilitacji, psychoterapii czy stomatologii). W celu podpisania umowy z daną kasą chorych należy udać się do jej siedziby lub złożyć wniosek przez internet. Pracodawca będzie wysyłał ponaglenia dotyczące wyboru kasy chorych, a jeśli pracownik nie wybierze jej w odpowiednim terminie, to kasa chorych zostanie mu przydzielona automatycznie. Po ubezpieczeniu się w kasie chorych na adres zameldowania przesłana zostanie elektroniczna karta zdrowotna (elektronische Gesundheitskarte; eGK) ze zdjęciem i zaopatrzona w czip. Należy mieć ją zawsze przy sobie przy wizycie u lekarza, ponieważ zawiera ona podstawowe dane pacjenta oraz dane na temat aktualnego statusu ubezpieczenia.

Numer identyfikacji podatkowej w Niemczech — jak go zdobyć?


Numer identyfikacji podatkowej w Niemczech — jak go zdobyć?

Numer identyfikacji podatkowej (niem. Steuernummer) pozwala na szybkie rozliczenie podatkowe i jest niezbędny, aby odprowadzić podatki zgodnie z klasą podatkową, do której się należy. Muszą posiadać go zarówno osoby fizyczne jak i firmy. Małżeństwa mają ten sam numer identyfikacji podatkowej. Numer ten zostanie automatycznie przesłany pocztą na adres zameldowania w przeciągu 2 tygodni od czasu meldunku w Niemczech. Numer ten znajduje się na miesięcznym pasku wypłat otrzymywanym od pracodawcy i jest niezbędny do rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Numer identyfikacji podatkowej przyznawany jest raz na całe życie. Jeśli został zgubiony i nie można go znaleźć w starych dokumentach, wtedy należy skontaktować się z odpowiednim Urzędem Skarbowym (niem. Finanzamt).

Konto w niemieckim banku — na co zwrócić uwagę?


Konto w niemieckim banku — na co zwrócić uwagę?

Do założenia konta w banku konieczny jest adres zameldowania (należy go wpisać na formularzu wymaganym przez bank). Można założyć konto w dowolnym banku, a dokumenty niezbędne do podpisania umowy oraz karta kredytowa zostaną przesłane pocztą w ciągu najbliższych dni po wyrażeniu chęci założenia konta. Za prowadzenie konta zazwyczaj pobierana jest drobna, comiesięczna opłata. Warto zauważyć, że niektóre banki są bankami regionalnymi (np. Sparkasse) i chociaż posiadają swoje oddziały w innych Landach, to nie można korzystać z ich pełnej oferty przebywając w innej części Niemiec.

Wynajem mieszkania w Niemczech — co należy wiedzieć?


Wynajem mieszkania w Niemczech  —  co należy wiedzieć?

Mieszkanie lub pokój na wynajem można znaleźć na stronach internetowych tj. wg-gesucht.de czy immowelt.de lub wynająć je poprzez spółdzielnię mieszkaniową. W niektórych miastach np. w Monachium znalezienie pokoju lub mieszkania może zająć więcej czasu, w mniejszych miejscowościach jest łatwiejsze. Zazwyczaj przy wynajmie mieszkania właściciel chce żeby okazać mu kopię umowy o pracę i/lub zaświadczenie o dochodach. Przy wynajmie mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej należy mieć zaświadczenie o dochodach w Niemczech w okresie ostatnich 3 miesięcy. Analizując ofertę wynajmu trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, czy czynsz to tzw. Kaltmiete (KM) — czynsz nie zawierający opłat tj. światło, ogrzewanie etc. czy Warmmiete (WM) czyli czynsz zawierający opłaty. Umowa wynajmu (niem. Mietvertrag) powinna być zawarta w formie pisemnej i precyzować wysokość kaucji, okres na jaki zawarta jest umowa i okres wypowiedzenia (zazwyczaj są to 3 miesiące). Wysokość kaucji ustalana jest indywidualnie, zazwyczaj jest to 2-krotność lub 3-krotność czynszu. Przy wynajmie mieszkania od osoby prywatnej musimy sami dokonać comiesięcznego przelewu, natomiast przy wynajmie od spółdzielni podajemy numer IBAN naszego konta bankowego i należność zostanie automatycznie przelana co miesiąc. Jeśli, szczególnie na początku naszego pobytu w Niemczech, nie mamy jeszcze zaświadczenia o dochodach, wówczas warto rozważyć Wohngemeinschaft (WG) czyli wynajem pokoju w mieszkaniu, w którym łazienka i kuchnia dzielone są z innymi osobami. Zazwyczaj przy wynajmie pokoju kaucja jest niższa i czasami nie potrzeba jest zaświadczenia o zarobkach.

Pierwsze tygodnie po przyjeździe do Niemiec są często trudne i załatwienie opisanych wyżej formalności może wydawać się skomplikowane. Zazwyczaj jednak można liczyć na pomoc ze strony pracodawcy i pracowników urzędu, a wszystkie sprawy formalne po pewnym czasie udaje się rozwiązać. Jeżeli czujesz się zagubiony/zagubiona zawsze możesz skorzystać ze wsparcia grup społecznościowych takich jak Życie w Niemczech - co i jak?, do których należą osoby mieszkające w Niemczech od lat i chętnie służą radą. Z kolei jeśli masz jakiekolwiek problemy językowe i potrzebujesz wsparcia to wystarczy, że skorzystasz z pomocy NATIVESERVICE.

Data: 24.11.2019 Godzina: 20:56

Ostatni artykuł

Tłumaczenia Medyczne - Niemiecki - Co musisz wiedzieć?
Tłumaczenia Medyczne - Niemiecki - Co musisz wiedzieć?

Tłumaczenia medyczne - przysięgłe oraz zwykłe. Co warto wiedzieć, zlecając tłumaczenie medyczne. Z jakiego biura skorzystać? Tłumaczenia medyczne online.

Poznaj tłumaczenia medyczne

Facebook

LinkedIn

Nasze społeczności

Godziny otwarcia:
  • Dni robocze: 9:00 - 17:00
  • Sobota: 10:00 - 13:00
Informacje:
Made by CODEMANGASIOR. All rights reserved by NATIVESERVICE.